Sv. v Teplákovce - 13.díl

 
Mikimu se v práci nedaří. 
Domů se vrací večer, když zrovna nemá noční kurz Motivace bez legrace, který vede Irenka a na který dojíždí z Prahy do Ostravy, vysedává doma po nocích nad výkazy a sepisuje nové procesy. Začíná být podrážděný, ztrácí optimismus a také není moc pozitivní, toho si ve slévármě pomalu ale jistě začínají všichni všímat a šeptají si: Nestačí na to! Je to rovina chlap, ale psychicky to nedává. Zina se usmívá a  zastává se ho: Musíme mu věřit a podpořit ho. Připravuje pro něj nové školení u svého kamaráda Nejezchleby, který organizuje ranní osobnostní tréninky spojené s meditací.
Jejím cílem je dosáhnout toho, aby už nikdy nespal. A když náhodou usne, aby se mu zdálo o práci.  Snaží se zcela ovládnout jeho mysl.
 
Melichárek stále dochází do slevárny v uniformě závodní stráže a pomáhá sekuriťákům. Dokonce dostal na starost nástěnku, kam věší fotky nejlepších pracovníků a přidává k nim vtipné popisky. Vyrobil také plastickou Zlatou květinu (Golden Flower, tzv. GéEfko), kterou vyrobil po domácku z rodinného zlata a která se pohybuje ve větru před  slévárnou. Dostal za to dokonce pochvalu od generálního ředitele a polibek na tvář od Ziny. Georg Van Verne mu poslal jedno euro, které předtím políbil. 
 
Melichárková si dělá starosti o své dcery. O Haničku a o Alici. Jedna si vzala hulváta a druhá dobráka! Lomí rukama. (Pokud jste nevěděly, že Alice a Hanička jsou sestry, teď to víte.) 
Jak to s nimi dopadne?
Hanička stále udržuje milostný vztah s Michalem. Její manžel stále nic netuší.
 
Alice stále přespává na stropě v chodbě paneláku a začíná být přecitlivělá. I jí Zina naložila víc práce a snaží se jí přesvědčit, aby se přihlásila do výběrka na pozici supervizora. Alice ve svém stavu přecitlivělosti, ale vůbec nechápe, co po ní chce. Její myslí pobíhají čarovné kočky a vydávají vysoké nesnesitelné kvílivé zvuky. Somatizuje. Cítí jak kočičí zuby drtí její křehké kosti, cítí, jak z ní vytéká myší krev a ve chvílích, kdy nad sebou ztrácí kontrolu, odchází na záchod a v záchvatech agónie piští jako umírající myš.
 
Melichárková jí dává cenné rady do života.
Hlavně se holka nedej vyprovokovat a do ničeho se nezapojuj! Tvoje babička Marie, která byla ve straně, vždycky říkala, že nestraníci se mají nejlíp, berou stejně peněz a nemusejí chodit po schůzích. Ještě se nám smějou! Stěžovala si. 
Když jsem jí říkala, ať ze strany vystoupí, říkala nešťastně: Jo, holka, to už teď nejde. To by byl mazec. Neměla jsem tam vůbec lézt!
A pak jsme ještě měli v osmdesátym devátym strach, aby se nezačalo věšet nebo zavírat,  naštěstí Havel byl mírumilovnej, revoluce byla sametová a nevěšelo se.
Na svém osobním oltáříčku má Melichárková fotku Václava Hávla.
 
Ber si příklad ze mě. Radí Melichárková Alici u snídaně, která chroustá kočičí granule a stejně jí neposlouchá, zrak má upřený kamsi do stropu.
Vždycky jsem byla sama sebou a na systém jsem srala, na komunisty i na chartisty. Nečetla jsem ani Rudé právo a ani jsme neposlouchala Svobodnou Evropu. Za totáče jsem vydala jako samizdat několik kuchařek pro chudý lidi v cyklu Žaludkův nářek! Můj recept, jak roztlouct tvrdej chleba a udělat z něj falešnou svíčkovou, byl známej a oceňovanej i v uměleckejch kruzích. Proč myslíš, že Boudník se svojí milou roztloukal ztvrlej chleba ? Myslíš, že to měl ze svý hlavy?
Alice vůbec neví o čem matka mluví a vůbec jí to nevnímá. Melichárková ale pokračuje. Tenhle projekt mi bohužel teď ukrad Láďa Hruška, ale to nevadí. Nevzdávám se. Mým guru byl a vždycky bude Přemek Podlaha, který jako stínový vůdce opravdových anarchistů, učil lidi, jak si mají zahradničit a kutit, sami si všechno vypěstovat, opravit, vyrobit a výrobky pak mezi sebou vyměňovat, a tak neplatit daně a vysmívat se státu. Dneska se této legálně podporované ilegální činnosti říká hobby.  
Na jejím oltáříčku, který má na lednici,  je pod růžovým baldachýnkem, hned vedle fotky Václava Havla, fotka usměvavého Přemka Podlahy.
A hlavně nenásilně, důsledně a nenásilně. Má to i svůj duchovní význam. Otočí se a usměje se na fotku Gándhího, která svatou trojici završuje. 
Proti zlu a systému se musí bojovat nenápadně a hlavně chytře. 
 
Melichárková si založila se svojí sousedkou help linku, na které radí svým klientům, co mají nakupovat a co ne. Říká tomu 1. sousedská investiční společnost. Sleduje bedlivě slevy a svým klientům říká například: Nenakupujte těstoviny ve slevě za 26,50 korun v Tescu, i když sleva je lákavá. Počkejte do příštího týdne, v Penny budou za 21,80 korun! Nenakupujte zbrkle, nakupujte poučeně, sofistikovaně a s rozvahou. Během 14 dnů půjde dolů cena vepřového až na 60 korun za kilo, teď jezte hovězí, které je sice dražší, ale nyní se prodává ve výhodném kurzu v Albertu. Můžete si ho zamrazit.
Na tuto linku získala několik grantů především od nadace Neumírej seniore!, Chytrý nezaměstnaný a od organizace Člověk v plísni. 
Ty jsi duchovní bytost, Alice, jsi citlivá, nepodléhej nějakým imperativům HR ředitelky, která je samicí ďábla a snaží se tě vtáhnout do své nečisté hry, nepodporuj žádný systém! Buď sama sebou, otevři své čakry a poslouchej své vnitřní já.  
Melichárková uzavírá svojí promluvu k dceři a odchází zavařovat ringle s pšeničnými klíčky, svůj nový experiment.
Netuší, co svojí řečí způsobí.
Alice, která se probere ze svého denního snění, si oblékne poutnické roucho, sbalí pár nejnutnějších věcích do trekkingového baťůžku a s matčinou zlatou kreditkou schovanou ve vagíně se vydává na svojí duchovní cestu.