Sv. v Teplákovce 16.díl

Miki se hroutí. Ondra a Oleg jeho nejlepší prodejci makají deset hodin denně na projektu Golden Flower a nemají čas prodávat. Když neprodávají, nemají žádné provize a tisícovka za práci na projektu jako kompenzace, kterou jim dala k výplatě Zina, je spíš rozzuřila než namotivovala.
Oleg už dal výpověď.
 
Zorka a Dorka se snaží, ale jako Ondra a Oleg to nedávají.
 
V těch teplákovkách se nedá prodávat. Stěžuje si Dorka. Obchodní partner přijde na jednání v obleku a já v teplákovce. 
 
Berta tedy jejich nářkům ustoupí a povolí jim, aby si při obchodním jednání trochu rozeply bundy a vykasaly nohavice.
Trvá ovšem na tom, aby pod bundičkou měly spodní prádlo ve firemní barvě.
 
Kurva, kde mám sehnat fialovou podprsenku! Nadává Dorka.
 
Já žádnou nenosím, radí jí Zorka. Každý ráno vezmu temperu a namažu si jednu kozu na fialovo a druhou na modro.
 
Je to tak ponižující! Hroutí se Dorka. Asi dám výpověď a půjdu k tyči nebo do burlesky, to už vyjde nastejno. 
 
Ale zkusí to. Odpoledne přijde z jednání s pláčem.
 
Namazala jsem si jednu kozu na fialovo a druhou na modro a víš, jak to dopadlo? Svěřuje se s pláčem Zorce. Z Onetwofree si mysleli, že mám na hrudníku modřiny. Já za to přece nemůžu, že mám tak malý prsa. Je to tak ponižující, dám asi výpověď. 
 
Tak počkej, třeba tu krávu vyhoděj. 
 
Kterou z nich myslíš? Obě je nevyhoděj nikdy.
 
Hm, to je pravda, zamyslí se Zorka. Víš, jak jim říkají holky od Berty? Dvě ZetPéčka.
 
Co to je? Ptá se  Dorka ještě s pláčem. Zorka se k ní nakloní a něco jí pošeptá do ucha.
Dorka se hystericky rozesměje. 
 
Za rohem číhá Zina. Je právě na dámské toaletě a zrovna se převléká za roli toaletního papíru, aby se mohla věnovat průzkumu nálady na pracovišti v terénu, jak tomu říká.
 
Hned si zavolá Mikiho k sobě do kanceláře a ptá se ho.
 
Tvoje děvčata nemají, co dělat? Právě jsem je zastihla v družné zábavě na záchodě, šeptaly si a pak se něčemu smály! Dívala jsem se na vaše výsledky a prodej vám padá!
 
Bez Ondry a bez Olega to nedáváme, říká Miki. Chtějí dát oba výpověď, vlastně Oleg už jí dal, jdou jim dolu prachy, tak jsou naštvaný. Miki vypadá už spíš jen jako stín, mluví se zavřenýma očima.
 
Tak ať si jde! Ať si jde dělat někam do neziskovky, když se mu u nás nelíbí. Rozohní se Zina.
 
A neříkej mi, že tvůj prodejní tým stojí a padá na těch dvou arogantních kokotech. Vydělali si tady snad už dost na to, aby mohli jednou firmě nezištně pomoc, když to od nich firma potřebuje. To je pořád jen peníze, peníze..., ale peníze nejsou motivace! Kolikrát vám to mám říkat. Budu muset naplánovat víkendový výjezd s workshopem na tohle téma! 
 
Oleg má dvě malý děti a manželku na mateřský a Ondra splácí půjčku, kterou si vzal, aby mohl vystudovat …..........
 
Prosím tě! Nezastávej se jich, všichni máme starosti, mně se například teď rozbilo auto, kterým jsem vždycky jezdila a kraksně mojí mámy jsem musela dát novou barvu, aby se mi hodila k firemní teplákovce a stěžuju si snad? Víš, kolik mě to stálo? A taky mám problémy se samozavlažovacíma květináčema, který jsem si nakoupila na terasu. Představ si, jeden stál tři tisíce, koupila jsme si jich na muškáty deset a tři z nich tečou...
 
Pak se podívá na Mikiho a dojde jí, že Miki spí.
Dost hrubě s ním zatřese a zařve mu do ucha: Chci vědět, co si ty dvě důry šeptaly! Zjistíš mi to!
 
Zina teď samozřejmě kvůli Bertě nenávidí Mikiho ještě víc a jde po něm až s krvavou krutostí. Myslí si, že tak nachytá Bertu, která se bude snažit manželovi pomoc a začne za něj lobbovat. 
Ale to se spletla. Berta se nijak nesnaží manželovi situaci ve firmě usnadnit, i když by samozřejmě ze své pozice mohla.
Problém je v tom, že Berta je k neutahání a to, že Miki pracuje 24 hodin denně a vůbec nespí, jí připadá normální. Nechápe to, protože ona dokáže pracovat i ve spánku. Také nechápe, proč se pořád nervuje. Když je Berta v tenzi, trochu si zaloví, nahodí si endorfíny a je jí dobře. Miki s ní ale lovit myši nechce. Pusa upatlaná od zasychající myší krve se mu hnusí. Berta mu radí, že může zkusit myši polykat celé jako had, nejde přece o to najíst se, ale uvolnit se. Miki ale i tuhle variantu odmítá. 
Berta ho do toho tedy nenutí, ať si dělá, co chce. Komu není rady, tomu není pomoci. Myslí si.  
 
Miki si toho, že se Alice změnila v Bertu vůbec nevšimnul. Je rád, že se už nepokouší o žádné důvěrnosti a také se mu líbí, že doma všechno běží, jak na drátkách. Berta udělala výborný tajming jak Melichárkové, tak Melichárkovi a dětem, takže domácí práce jsou konečně dobře zorganizované, nikdo nemá žádné prostoje a ještě každý měsíc ušetří dva tisíce. Melichárkové zkrátila vykecávačky s Mickou a postávání před jejím oltáříčkem na hodinu denně a Melichárek si smí pustit čtsport a čumět na biatlon, až když má vyluxováno a nakoupeno. Děti se místo čumění do počítače učí.
 
Jen Mikiho trochu zarazilo, že Alice už není blonďatá, měl její světlé vlasy zářící jako slunce rád. Ale každé slunce někdy zapadá, pomyslí si, když vidí Bertinu rezavou kštici. Nic už není jako dřív. Povzdechne si a upadne do svého oblíbeného snění o tom, že ho někdo zabije, napadne ho v noci, okrade ho a podřízne mu krk, nebo ho zajede auto, rozstřílí ho policista, když se omylem připlete do střílečky, zasype ho lavina nebo prostě jen tak umře vyčerpáním a bude mít konečně klid. Rád by spáchal i sebevraždu, ale to nemůže, kdo by se postaral o děti.
 
Melichárková prosí Bertu, aby Mikimu ve firmě trochu pomohla.
 
Podívej se na něj, spí v chůzi, ve spánku pracuje, je z něj už jen stín. Co to tam s ním ta mrcha Zina dělá? Tobě to nevadí? Vždyť je to tvůj manžel!
 
Ale mami...
 
Neříkej mi mami, Berto! To si vyprošuju! Já vím, kdo jsi.
 
Berta si povzdechne.
Hele, kočko, to nejde. Dostal úkol, je to výzva a je teď jen na něm, jak si s tím poradí. Nemůžu mu pomáhat. Jak by si připadal? Jako chlap, kterýho vodí jeho žena za ručičku?
 
Nejsi jeho žena! 
 
Dobře, tak jako chlap, kterýho vodí jedna stará vykastrovaná kočka za ručičku? Myslíš, že by to jeho sebevědomí a jeho sebeúctě nějak pomohlo? Podívej se, co jsi ty udělala svým ochranářstvím z Melichárka. A ukáže tlapkou na gauč, kde si čte Melichárek noviny. Ani počítač si neumí sám pustit a pořád vyhazuje zbytečně peníze za tištěná média!  
 
On to nevydrží! Berto, měj srdce, vždyť je to otec tvých dětí!
 
Najednou! Najednou je to otec mých dětí, ale když jsem je chtěla naučit lovit, tak jsi vyváděla.
 
Prosím, prosím! Melichárková si před Bertu klekne na kolena.
 
Nevydírej! Řekne Berta. Víš, že na mě tohle neplatí. Znáš tu písničku...
Když je myš stará a unavená, je ulovenáááá, v pase zlomenáááá, krví zborcenáááá, s vazem přeťatým v zuby zaťatým ...
Zanotuje vysokým operní hlasem ve svižném operetním tempu. Na závěr přidává bujarý výkřik: Brajta, brajta, brajta...
 
Tohle si zpívají kočky? Zeptá se otřesená Melichárková
 
Ano, když se vrací z úspěšného lovu!
 
Prosím, prosím, pomoz mu! Slituj se! Melichárková se vrací k původnímu tématu a olizuje Bertě nohy. 
 
Tak dobře, něco s tím udělám. Řekne Berta a nenápadně se odtáhne. Melichárkové sliny jsou nepříjemně cítit. 
 
Máš pravdu, je to problém a a já jsem zvyklá všechny problémy vyřešit. 
 
Dělat manažerská rozhodnutí a přebírat za ně odpovědnost Bertě nikdy nedělalo žádné potíže.
Jde za doktorem Votavou a donutí ho, aby Mikiho den měl 25 hodin. Ani jeden z nich si neuvědomí, co tím způsobí. Zatímco Miki se časem začne pohybovat v budoucnosti, všichni ostatní budou za ním klopýtat v minulosti.
 
Proboha! Vyděsí se Sv. v Teplákovce. Co to ty dva gauneři zase provedli? Tak Berta je zvíře, ale doktor by měl mít aspoň rozum!