Sv. v Teplákovce 1.díl

Seznamujeme se s Melichárkovými, kteří bydlí v přízemí pod garsonkou Sváti.

Je běžné ráno. Stará Melichárková dělá snídani, Miki si připravuje s sebou věci do práce. Alice se ustrašeně plouží podél stěn a vtom najednou narazí do matky, která nese Mikimu horký čaj. Matka vykřikne.

Prosím tě Alice, jdi už do prdele s tím podělaným strachem!

Alice se léčí z fobie ze všech slov, která začínají na p.Tuto poruchu má od té doby, co si založila životní pojištění a penzijní pojištění. Melichárková ale nevěří, že je nemocná a potřebuje ohledy.

Jak ale vysloví ta tři slova na p, Alice už tento tlak dále nevydrží a promění se při každém slově v kočku. Prosím - jedna kočka, prdel - druhá kočka, podělaný - třetí kočka.

Co to prosím tě vyvádíš?

Křičí na ní dál Melichárková, která nechápe, co způsobila.

Počkej, kam utíkáš! Volá na kočky.

Jak vysloví slovo prosím tě a počkej, promění se dcera v další dvě kočky a jedna z nich uteče na zahradu. Druhá zůstane v kuchyni, vyskočí na kuchyňskou linku a dívá se vyčítavě na matku.

Vtom Melichárkovou zezadu chytí za pusu Miki.

Proboha, matko, nechte toho!

Vysloví proboha a Alice se promění v šestou kočku. Šestá a pátá kočka spolu utíkají na zahradu. Teď už nás neuslyší. Mluvte. Pustí Miki tchýni.

Nemám, co bych řekla, řekne Melichárková.

Musíme zavolat doktora Votavu. Navrhne rozrušeně Miki.

Někdo zvoní, je to Sv. v Teplákovce. Nabízí se, že pro doktora Votavu dojede. Miki s Melichárkovou ani nepřemýšlí o tom, jak se dověděl, že potřebují pomoc. Rychle souhlasí.

 

Sváťa se cestou v autě dovídá od doktora Votavy, že Alice má fóbii na všechna slova začínající na p a již několik měsíců se s tím bohužel bez větších pokroků léčí.

Když Sváťa přiveze doktora Votavu k Melichárkovým, doktor se hned ve dveřích zvesela ptá:

Tak kde máme pacienta?

Na jeho dotaz Miki s Melichárkovou krčí bezmocně rameny. Kočky lítají někde ve vnitrobloku.

Sv. v Teplákovce si vzpomene, že všechny kočky by kupovaly Whiskas. Stoupne si tedy k oknu a řekne tak, aby ho všichny proměněné kočky dobře slyšely.

Jdeme pro Whiskas! Kočky hned naskáčou do kuchyně, seřadí se poslušně do dvojic za Sváťu a odcházejí s ním k panu Vangovi do ochodu koupit Whiskas.

Pan Vang sice Sváťu s kočkami nechce do obchodu vpustit, ale Sváťa mu přičaruje jakési blíže nespecifikované zjevení a pan Vang ho vpustí. Zjevení je silnější než strach z hygieny.

Když kočky spokojeně sedí v kuchyni okolo doktora Votavy a konzumují Whiskas, Melichárková všude zavře okna, uvaří doktorovi kafe a nechá ho s kočkami o samotě.

Doktor se věnuje terapii. Jeho terapie probíhá tak, že jim promlouvá do duše a pak si společně holotropně zadýchají.

Konečně si Melichárková všimne Sváti a říká mu:

Ani jsem si nevšimla, že ses vrátil z tý odvykačky.

Už jsem doma ...kýve hlavou Sv. v Teplákovce.

Trochu ses tam změnil, říká Melichárková a zkoumavě si ho prohlíží.

Jsi si podobný, ale nejsi to ty.

Sváťa se usměje. Ne, nejsem, jsem lepší, už jsem čistej paní Melichárková, odabstinoval jsem to.

To je dobře, chlapče, říká Melichárková, sakra, já bych si tak dala panáka! Nemáš doma něco schovanýho?

Ne, odpovídá Sváťa přísně. Zacvičíme si a nutí příkladem Melichárkovou cvičit.

Vzpažit, rozpažit, dřep a výskokem do stoje...Melichárková je zadýchaná a zpruzená, cvičí dost neochotně. Je moc ráda, když doktor Votava konečně otvírá dveře kuchyně.

Tak co doktore? Ptá se nedočkavě Miki. Jak je manželce?

Terapie se zdařila, ale jen částečně. Dá se říct, že se mi podařilo vrátit vaší paní její identitu, ale bohužel šestkrát. Podívejte se sami.

V kuchyni je šest Alic. Jedna leží na kuchyňské lince, druhá se hrabe v koši, třetí si brousí drápky o židli, čtvrtá syčí na tu, která se hrabe v odpadkovém koši, pátá se tře doktorovi v kleče o nohy a šestá, potvora, využila otveřených dveřích, protáhla se ven a utíká po schodech dolů.

Proboha, co s nimi budu dělat? Ptá se Miki.

Tak to nevím milý příteli. Řekne doktor a pokrčí rameny. Chce tím naznačit, že to už není jeho starost. A pak se pokusí o vtip.

Měl jste doma jednu kočku a teď jich máte hned šest. Teda pět, ta jedna právě utekla.

Miki se ale doktorovu vtipu nesměje. Jak to vysvětlím dětem?

Proboha, drží se Melichárková za hlavu, Alice teda byla poslední dobou k ničemu, jen se tak ploužila a schovávala se, ale aspoň občas mi s něčím pomohla, třeba oškrábala brambory nebo naházela prádlo do pračky, ale co s tímhle? Řekne s opovržením.

Alice v podobě pěti koček se smyslně válí po podlaze.

Sv. v Teplákovce Melichárkovou obejme a řekne:

Nebojte se, já vám pomůžu. Můžu tady s vámi i nějakou dobu bydlet. Vidí Mikiho ostrý pohled a slyší Melichárkové odmítnutí.

I tak je nás tady teď moc, kde budou vlastně všechny spát? Ptá se.

Kočky v noci většinou loví. Říká doktor Votava. S tím si nemusíte dělat starosti.

Proboha!

Mohla byste přestat říkat pořád slova, co začínají na p, proboha, prdel, prosím, počkej nebo se z toho už opravdu poseru!

Teď už to nevadí, Miki, dá se říct, že z té fóbie je v tuhle chvíli Alice vyléčená. Uklidňuje Mikiho Sváťa. Je to tak doktore?

Ano, přesně tak. Můj úkol tady končí, pacientka je vyléčena. Říká doktor Votava a rychle odchází, aby po něm nechtěli ještě nějaké další lékařské úkony.

Ještě jsem vám zapomněl říct, že jedna z nich je skutečná paní Melichárková, to zjistíte časem pozorováním její povahy. Nedovedu vám bohužel říct v tuto chvíli říct která. Musel bych provést sérii testů, které zdravotní pojišťovna nehradí.

Snad to není ta co utekla! Spráskne ruce Melichárková.

To by nikdy neudělala, řekne Miki tvrdě, Alice by se mnou zůstala.

Tak to si jen myslíš, procedí Melichárková mezi zuby. Ta by běžela jako první.

Nebojte se, já vám budu pomáhat, jak budu mít čas zaskočím. Slibuje Sváťa a Melichárková ještě zpocená z cvičení se tváří dost mrzutě.

Tak já musím do práce, řekne nakonec Miki.

Odvezu vás, nabídne se Sváťa a všichni tři odcházejí. V kuchyni zůstává jen Melichárková a pět koček v podobě Alice, které si jí měří nenávistnými pohledy.